Průvodce čištěním a promazáváním pušek, brokovnic a pistolí prostředky Tetra® Gun Care

zveřejněno dne: 16.3.2016

Společnost FTI, Inc. vyvíjí své portfolio prostředků pro mazaní, čištění a péči o zbraně už mnoho let a nabízí produkty se specializovaným použitím. Tento průvodce by vám měl pomoci vybrat správné prostředky pro údržbu vašich zbraní.

Příprava hlavně
Naneste Tetra® Gun Copper Solvent na kartáč, tampón nebo hadřík a protáhněte hlavní tak, aby se zevnitř navlhčila. Při čištění velmi zanesené hlavně, nechte čistič působit 15-30 minut. (Tetra® Gun Copper Solvent můžete nechat působit přes noc aniž by hrozilo poleptání hlavně.) Pokud je hlaveň velmi zanesená, použijte nejprve kartáč. Jedno protažení kartáčem odstraní více nečistot než 10 protažení hadříkem.

Upozorňujeme, že agresivní čistidla jako Tetra® Gun Copper Solvent mohou časem rozleptat kartáč. Proto doporučuje nasprejovat několik malý dávek přípravku Action BlasterTM, který čistidlo neutralizuje.

V tomto momentě jsou v hlavni čistidla a zbytky nečistot. Nejjednodušší způsob, jak tyto zbytky odstranit a zároveň připravit hlaveň pro další údržbu, je použít Action Blaster™. Nasprejujte přípravek do hlavně směrem od závěru. Použijte přiloženou plastovou trubičku. Action Blaster ™ vyplaví všechny zbytky nečistot i čistidlo a zároveň po sobě zanechá čistou komoru. Doporučujeme používat kartáče a tampóny, které odpovídají ráži vaší zbraně. Tetra Gun Care nabízí kompletní sadu příslušenství včetně čistící sady ValuProTM III a řady čistících prutů Prosmith.

V dalším kroku vysušte hlaveň tampónem a ujistěte, že je čistá a připravená pro další údržbu. Abyste měli jistotu, že v hlavni nezůstaly zbytky mědi nebo olova, naneste na tampón Copper Solvent a protáhněte ho hlavní. Modré nebo zelené stopy znamenají zbytky mědi v hlavni, šedé nebo černé stopy zbytky karbonu.

Tento postup opakujte, dokud není hlaveň zcela čistá a připravená pro další údržbu. V případě, že v hlavni nejsou žádné zbytky mědi, použijte Tetra Gun Powder Solvent následujícím způsobem. Namočte bavlněný polštářek nebo tampon, navlhčete jím vnitřek hlavně a nechte několik minut působit. Potom protáhněte hlavní několikrát nylonový nebo měděný kartáč, podle toho, jak odolné jsou nečistoty a vytřete hlaveň do sucha. Nakonec protáhněte hlaveň polštářkem namočeným v Tetra Gun Lubricant, který zajistí ochranu před rzí a dalším zanášením. Nakonec hlaveň protáhněte suchým polštářkem.

Pokud chcete odstranit staré černění, po použití Action Blasteru, naneste na požadovaná místa Tetra Gun Blue & Rust Remover, který nepoškozuje podkladový kov. Naneste tampónem na požadovaný povrch a nechte několik minut působit. Potom otřete suchým hadříkem. Pokud chcete ocel znovu načernit, zdrsněte nejprve povrch ocelovou vlnou nebo brusným hadříkem. Potom naneste Tetra Gun Liquid Blue, v závislosti na tom, jak tmavé barvy chcete docílit. Nechce působit přes noc a poté vetřete mazivo.

Údržba vnitřku hlavně
Hlaveň nejprve vyčistěte. Mazivo Tetra Gun Lubricant důkladně protřepte a naneste ho na hadřík nebo tampón. Protáhněte ho 20krát hlavní. Potom protáhněte hlaveň 20krát suchým tampónem. Vnitřek hlavně by měl být suchý. Pokud zůstane vlhký, prvních několik výstřelů může být nepřesných, dokud se zbytky oleje nedostanou pryč z hlavně. Údržba by se měla provádět po 2500 výstřelech v případě malorážek ráže 0.22 a po 1000 výstřelech u kulovnic a brokovnic v závislosti na stavu hlavně a druhu použité munice.

Čištění kartáčem není po ošetření nutné. Obvykle stačí po střelbě hlavně protáhnout suchým tampónem. Pokud hrozí, že jsou v hlavní usazeniny karbonu navlhčete tampón v Action Blasteru, případně v Copper Solventu, pokud je možné, že je v hlavni stopy mědi.

Pomocí Action Blasteru můžete vyčistit i vnější části zbraně. Tím odstraníte i zbytky všech starých maziv a ošetřujících přípravků. Bez následného ošetření je ale zbraň náchylnější ke korozi.

Tetra® Gun Spray vyčistí vnější části zbraně stejně kvalitně jako Action Blaster, ale na rozdíl od něj zároveň chrání povrch před rzí. Tetra Gun Spray můžete použít také na spoušť a mechaniku zbraně a na všechna místa, která chcete zároveň vyčistit, promazat a ošetřit, aniž by na místě zůstávaly zbytky maziva.

Protřepte Tetra Gun Lubricant a naneste několik kapek na vnější povrchy. Důkladně vetřete do povrchu buď rukou nebo suchým hadříkem. Tím ochráníte zbraň před rzí a zanecháte hladký povrch, který se snadno čistí. Mazivo Tetra® Gun Grease je nejvhodnější pro pohyblivé části zbraně, u kterých chceme, aby mazivo dlouhodobě ulpívalo. Mazivo Tetra® Gun Lubricant je podobné jako mazivo Grease, ale snáze se dostává do těžko dostupných částí zbraně. Obě maziva je možné buď utřít do sucha nebo nechat nanesenou vrstvu podle způsobu použití. FTI doporučuje utřít do sucha, pokud maziva používáte pro ochranu povrchu a péči o vnitřek hlavně. Na mechanických částech zbraně, kde dochází ke vzájemnému kontaktu kovových částí najděte místa, která jsou lesklejší než okolí. V nich dochází k největšímu opotřebení. Na tato místa naneste vrstvu maziva pro snížení tření.

Automatické ruční zbraně a pušky čistěte pomocí přípravu Action Blaster a/nebo Tetra Gun Spray. Doporučujeme použít Spray na pohyblivé části zbraně a Action Blaster na vnitřek hlavně.

Odmontujte a vyčistěte hlaveň a vodící tyč pružiny. Zásobníky otřete suchým hadříkem a poté ošetřete pomocí Tetra Gun Lubricant. Do povrchu vetřete jednu až dvě kapky buď rukou nebo pomocí hadříku. Použijte Tetra Gun Grease na kolejničky, vodící tyč pružiny, spoušť a závěr. Jednu až dvě kapky maziva Tetra Gun Lubricant naneste zvnějšku na hlaveň a vetřete rukou nebo hadříkem. Zbytek maziva na hadříku rozetřete na náběh do komory a utřete do sucha. Rampa se tak bude mnohem lépe čistit po další střelbě. Vetřete několik kapek do všech vnějších kovových povrchů zbraně a utřete do sucha čistým hadříkem. Na povrchu je také možné nechat slabou vrstvu maziva, záleží na způsobu aplikace. Zbraň zůstane čistější, pokud na ní zůstává jen slabší vrstva maziva, proto FTI doporučuje otřít zbývajícího maziva po důkladném vetření do mechaniky.

Složte zbraň s naneseným mazivem promažte mechanické části opakovaným natahováním zbraně. Potom zbraň znovu rozeberte a před složením otřete nadbytečné mazivo. Péče o hlaveň je stejná pro ruční zbraně, pušky i pro brokovnice. Je zcela běžné, že zbraň střílí méně přesně při prvních přibližně dvaceti výstřelech po čištění hlavně. Proto doporučuje hlaveň vždy vytřít do sucha pomocí tamponů.

Čištění pomocí Tetra® Gun Triple Action™ CLP
Před čistěním se ujistěte, že zbraň není nabitá. Při čistění hlavně, ji nejprve odmontujte a potom čistěte směrem od závěru k ústí. Pokud není možné hlaveň odmontovat, čistěte směrem od ústí k závěru. V tomto případě dávejte pozor, aby se nečistoty nedostaly do mechaniky zbraně.

Namočte tampón do CLP protáhněte ho 3-6 krát hlavní. Potom naneste CLP na bronzový kartáč a také protáhněte hlavní 3-6 krát. Vytírejte hlaveň tampóny, dokud nebude zcela čistá. Použijte CLP i na promazání všech pohyblivých částí a otřete i vnější kovové povrchy, abyste neutralizovali kyselé prostředí a chránili je tak před rzí. Obsah nepoškozuje dřevo, gumu ani plasty.

 

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.