Nové tlumiče Ase Utra

zveřejněno dne: 25.6.2021

Ase Utra je finský výrobce vysoce kvalitních tlumičů hluku výstřelu zejména pro lovecké a sportovní využití, ale rovněž i pro ozbrojené složky. V současné době nabízí tlumiče hluku pro širokou škálu dlouhých zbraní různých ráží, počínaje malorážkami a konče těžkými odstřelovačkami ráže 50 BMG. Nabídku tlumičů i příslušenství výrobce neustále rozšiřuje, aktuálně o tlumiče pro dlouhé zbraně v pistolových rážích (samopaly a karabiny PCC) a pracuje i na impulzním tlumiči pro pistole s uzamčeným závěrem.

Tlumiče hluku Ase Utra lze rozdělit dle určení, výrobního provedení (ráže či skupiny ráží) a způsobu instalace na zbraň.

 

Dělení dle způsobu instalace na zbraň, tedy dle tzv. montážního rozhraní:

Tlumiče instalované na úsťový závit – nejčastěší způsob instalace loveckých a sportovních tlumičů hluku. Ase Utra v současnosti pokrývá naprostou většinu nejčastěji užívaných rozměrů úsťových závitů jak metrických, tak palcových.

Tlumiče instalované na rozhraní BoreLock – originální montážní rozhraní BoreLock slouží zejména k montáži tlumiče na jiné úsťové zařízení na hlavni, zejména tlumič výšlehu nebo kompenzátor (úsťovou brzdu); tlumiče jsou v produktovém kódu vždy označeny písmeny BL (např. AU SL7i-BL).

Tlumiče instalované na speciální adaptér – aktuálně se jedná o tlumiče SL4i-SMG-MP5 a SL6i-SMG-MP5 kompatibilní s montážním rozhraním samopalů a karabin Heckler & Koch řady MP5 (tzv. H&K Tri-Lug) a tlumič SL4i-SMG-MP7 instalovaný se speciální tlumič výšlehu se zmenšeným rozhraním BoreLock.

 

Montážní rozhraní Ase Utra BoreLock:

Montážní rozhraní BoreLock je originálním a patentově chráněným montážním řešení tlumičů hluku Ase Utra. Toto rozhraní pro instalaci tlumiče užívá závitový spoj a jako jištění je montáž doplněna o tříhrotou západku na tlumiči zapadající do odpovídajících ozubů na úsťovém zařízení BoreLock. Jedná se tak o vysoce pevné a spolehlivé spojení tlumiče hluku s hlavní zbraně, kdy za žádných okolností nehrozí samovolné uvolnění tlumiče s možnými fatálními následky.

Úsťová zařízení s rozhraním BoreLock jsou aktuálně dodávána v těchto výrobních provedeních:

Tlumič výšlehu A1 Bird Cage (A1 Bird Cage flash hider) – pro naprostou většinu běžných úsťových závitů současných samonabíjecích zbraní, kompatibilní se všemi tlumiči s rozhraním BoreLock.

Tlumič výšlehu Ase Utra BoreLock 5,56, A1 Bird Cage, 1/2"x28 (AR15, HK416)

 Tlumič výšlehu Ase Utra BoreLock 5,56, A1 Bird Cage, 1/2

Tlumič výšlehu Hiper-Short (Hiper-S flash hider) – pro vybrané úsťové závity současných samonabíjecích zbraní, kompatibilní se všemi tlumiči s rozhraním BoreLock.

Ase Utra BoreLock Hiper SHORT 5,56, 1/2"x28, ploché zakončení, tlumič výšlehu

 Ase Utra BoreLock Hiper SHORT 5,56, 1/2

 

Úsťová brzda / kompenzátor BoreLock (BoreLock muzzle brake) – pro naprostou většinu běžných úsťových závitů současných samonabíjecích zbraní, kompatibilní se všemi tlumiči s rozhraním BoreLock.

Ase Utra BoreLock .30/.338, M18x1 bez pojistného kolíku, úsťová brzda

Úsťová brzda BoreLock .30/.338, 1/2"x28

Úsťová brzda BoreLock

Montážní adaptér Mounting Collar (BoreLock Mounting Collar) – pouze pro závit Montážní adaptér Ase Utra BoreLock, 1/2"x28 (M4/M16, C7/8, HK416, atd.), slouží k instalaci tlumiče s rozhraním BoreLock na stávající úsťové zařízení instalované na zbrani (omezující jsou rozměry stávajícího úsťového zařízení, jeho největší průměr musí být menší než 22 mm a celková délka menší než 63 mm).

Montážní adaptér Ase Utra BoreLock, 1/2"x28 (M4/M16, C7/8, HK416, atd.)

Montážní adaptér Ase Utra BoreLock, 1/2

 

Dělení tlumičů Ase Utra dle ráží:

Tlumiče multirážové – naprostou většinu tlumičů určených pro zbraně na náboje se středovým zápalem, zde zejména pušky, lze označit za multirážové. Výrobce vždy vyznačuje na tlumiči odpovídající skupinu ráží, případně rozpětí ráží. Nejtypičtější je označení skupinou ráží .30 (0,3“), což zahrnuje veškeré náboje laborované střelami této ráže, ať již značené v imperiálních mírách (např. 308 Win., 30 Carbine, 30-06 Sprg.) nebo v mírách metrických (7,62 x 51, 7,62 x 54R, 7,62 x 39)

Tlumiče určené pro specifické ráže – jde o takové tlumiče hluku, jež jsou z nějakého důvodu určeny pouze pro omezený okruh ráží nebo pro ráži jedinou. Aktuálně se jedná zejména o malorážkové tlumiče řady ECO, tlumiče SL6i a SL8i pro ráži 300 BLK nebo např. DUAL-Fifty.

V obecné rovině platí, že jakýkoliv tlumič lze použít jednak na zbraň ráže odpovídající ráži nebo skupině ráží vyznačené na tlumiči a jednak na zbraň jakékoliv nižší ráže. Výjimkou jsou nicméně tzv. magnumové ráže, jež vykazují vyšší úsťové tlaky plynů a tomu tedy musí odpovídat konstrukce tlumiče.

Při užití tlumiče na zbrani nižší ráže, nežli je ta vyznačená na tlumiči, je samozřejmě třeba počítat s nižší efektivitou (hodnotou útlumu), neboť větší množství hluku unikne tlumičem směrem vpřed.

ase utra tabulka ráží

 

ECO Rimfire

Tlumič Ase Utra ECO se vyznačuje vynikajícím potlačením zvuku, je určen pro krátké i dlouhé zbraně.
Díky jednoduché konstrukci lze tlumič ECO snadno rozebrat pro čištění a údržbu.
Materiál použitý při výrobě je hliníková slitina s eloxovaným povrchem.
Tlumící účinek u pušek je 28-32 dB a 27-30 dB u pistolí.

Ase Utra ECO, .22 LR, 1/2x28" UNEF

 ECO

 

DUAL SHORT

DUAL (instalace na rozhraní BoreLock) – nejmodernější tlumiče hluku s nuceným výplachem spalin (tzv. flow-through design), určené pro samonabíjecí i plně samočinné zbraně včetně kulometů; dodávají se ve kompaktní verzi (DUAL-S).

Ase Utra DUAL556-S-BL Short, černý Cerakote

Ase Utra DUAL556-S-BL Short, černý Cerakote

Série S

Série S (S Series) (instalace na úsťový závit na hlavni nebo na rozhraní BoreLock) – robustní ocelové tlumiče vyráběné v řadách SL4i, SL5i, SL6i, SL7i, SL8i a SL9i, kde číslice označuje počet vnitřních přepážek; široký rozsah ráží od skupiny .22“ až po magnumové ráže 300 WM nebo 338 LM.

Ase Utra SL4i-SMG-MP5, 9x19, černý Cerakote

Ase Utra SL4i-SMG-MP5, 9x19, černý Cerakote

Ase Utra SL4i-SMG, 9x19mm, M18x1 CZ, černý Cerakote

Ase Utra SL4i-SMG, 9x19mm, M18x1 CZ, černý Cerakote

Ase Utra SL5i .223, 1/2"x28

Ase Utra SL5i .223, 1/2

Ase Utra SL5i-BL .30, včetně úsťové brzdy BoreLock .30/.338, 5/8"x24

Ase Utra SL5i-BL .30, včetně úsťové brzdy BoreLock .30/.338, 5/8

Ase Ultra SL5i-BL, 5,56mm, bez úsťové brzdy BoreLock, černý Cerakote

Ase Ultra SL5i-BL, 5,56mm, bez úsťové brzdy BoreLock, černý Cerakote

Ase Ultra SL6i-300 BLK, závit 5/8"x24, černý Cerakote

Ase Ultra SL6i-300 BLK, závit 5/8

Ase Ultra SL6i-SMG-BL, 9x19, bez úsťové brzy BoreLock

Ase Ultra SL6i-SMG-BL, 9x19, bez úsťové brzy BoreLock

 

Ase Utra

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.